Zaži prírodný dom na vlastnej koži a uvidíš, že už nebudeš chcieť nič iné. Mimo iné, ich krása je v tom, že sú plné života.


Tip: pro zobrazení domku klikni na název (např. Jurta Harmonie). Pro zjištění doporučeného příspěvku k domku klepnutím na Doporučený příspěvek


>> Jurta harmónie

Slaměná solární JURTA

>> Chcem tento pobyt! <<

Video o našej jurte

Dávame k dispozícií Léčivé domy (Aktivnízdravédomy) na prohlídku nebo vyzkoušení. Na podzim si můžete ověřit, že je bez myší, v zimě úsporu dřeva a energie, v létě že se nepřehřívá nebo na jar na dovolenou v přírodě. Po celý rok jak hliněné omítky a tvar domu pomáhá, podobně jako pyramida nám dodávat energii a léčit, jak fungují fyzikální principy větrání, chlazení i topení. Též s námi můžete zažít zábavu při tvoření.

Kde?
Jurta je nyní v eko-osadě "Školy přírodního stavitelství", kde jsou ukázky stavění ze slámy a hlíny na polosamotě v Bílých Karpatech.
Budujeme zde Školu přírodního stavitelství, tedy je zde k vidění více zajímavých věcí (zahrada starých odrůd ovocných stromů a keřů, zajímavé stavby ze dřeva, slámy, rákosu a hlíny, jiné možnosti získávání energie, permakulturní zahrada apod..

Je unikátna
Unikátní je hned z několika pohledů: Je to rozebíratelný na panely a stěhovatelný přitom kruhový dům, převážně z přírodních materiálů. Loni jsme ho již po druhé stěhovali a tentokráte jsme ho plně přestavěli na kruhový slaměno hliněný domek. Důvod byl zlepšení izolace, neprůvzdušnosti, nehořlavosti a přitom stále při zachování hlavní výhody rozebíratelnosti a stěhovatelnosti stavby. Původní stavba byla vnitřní plátěná jurta a kolem slaměný domek.

Nízkoenergetický domek
Který lze bez problémů vytopit a udržet vnitřní teplotu kolem 20-25 stupňů se spotřebou dřeva kolem 2-4m3 dřeva za zimu. Jelikož je nyní celý jih stavby prosklen, tak se zkrátila topná sezóna a to o dost, tedy pokud svítí slunce, není třeba přes den vůbec topit a to i v zimě.

Vybavení
Koupelna s rohovou vanou, kuchyň, sporák, kamna, splachovací WC, izolační okna a dveře.

Izolace
Domek je rozebíratelný na jednotlivé panenely. Podlaha je dřevěná a izolována 15cm vlněnou izolací, v koupelně je na podlaze Thermowood (tedy luxusní dřevěná teplá podlaha fungující jako dlažba). Stěny jsou dřevěná konstrukce vyplněna slaměnými balíky a nahozené z obou stran hliněnými omítkami. Střecha je izolována 25cm ovčí vlnou.

Střecha
Střecha je TPO plachta s životností 35let, lze připevnit na plachtu případně rákos (přes léto budeme sami aplikovat), pro zlepšení vzhledu. Ostatní je jako dřevostavba, nebo hliněný dům, tedy dle údržby životnost přes 100let.

Cena?
Komplet stavba je také na prodej. Nás stála kolem 500-600tis. bez práce, dopravy a režie. Můžeme případně i prodat celou stavbu a přestěhovat k vám i s vybavením za 1mil. Kč, nebo si i nějaké vybavení ponechat. Je možné si přistavět patro a tedy udělat ji jako máme my nyní dvoupatrovou.

Strava Jurta
Stravu si zabezpečujete sami, k dospozícii je komplet vybavená kuchyňa (plynová dvojplatnička, chladnička, menšia elektrická trúba...) V prípade potreby vám vieme poskytnúť základné potraviny (cukor, soľ, koreniny, ryža, cestoviny...)

>> Chcem tento pobyt! <<

D

>> Doporučený príspevok: Jurta harmónie

Platí do 5 osob pro které máme vybavení. Každý další návštěvník by mohl přispívat kolem 250kč (10 EUR) na osobu a noc (nebo den - třeba návštevy) a je třeba si vzít vlastní spacák. Vše ostatní je na domluvě.

Doporučený príspevok za pobyt v Jurte

Počet dní Hodnota pobytu
1 den v pracovním týdnu 1 500 Kč (60 EUR)
1 den o víkendu 2000 Kč (80 EUR)
Celý týden - 7 dní 9000 Kč (360 EUR)
Bez ohledu na délku pobytu se ke každé objednávce připočítává paušál + 900 Kč/36 Eur na úklid, povlečení, průvodce, který vás uvede a poté po vás ubytování převezme. Pro členy spolku Ekovesnice z.s. je sleva 500kč (20EUR). Jak se stát členem Ekovesnice z.s. je zde...

Opačne a logicky, třeba při delším pobytu se lze domluvit, dejte návrh. 10km od naší osady je letní tábor - živá škola přírodního stavitelství, kde máme skromné ubytování a zde probíhají i naše přírodní aktivity ke kterým se můžete přidat, pomoci nám, dokonce je možné si pobyt odpracovat.


Čarovný príbeh Hobita <<

Hobitin na ustrani

>> Chcem tento pobyt! <<

Pre naturálnejšie skromné povahy.

Príjemné pre cestovatelov, liečitelov, cvičitelov jogy, bojových umení, ktorí na svojej ceste sa chcú pozastaviť a trebars výmenou za prespanie a stravu radi pomôžu alebo predajú svoje vedomosti a umenie, niečo nové nás alebo naše deti naučia.
Radi túto možnosť ponúkame a na druhú stranu tiež žiadame, aby Tí ktorí nevedia, radšej prispeli na pobyt a na mieste sa dá dohodnúť na odpracování alebo výmene a príspevok vrátiť.

Kde?
Domek je v eko-osadě "Školy přírodního stavitelství", kde jsou ukázky stavění ze slámy a hlíny na polosamotě v Bílých Karpatech jen 9km od Živé školy a budovaného Ekomuzea Vrbovce.

Príroda
Nedaleko je venkovní kompostovací WC, venkovní káď a solární sprcha.
Spát lze venku na větší terase v závěsné síti, nebo uvnitř na posteli se slamníkem. Domek je malinký a je určen na převážné žití venku, proto má větší zastřešenou terasu s dřevěnou podlahou, kde je stůl a lavice. Uvnitř je větší postel, kde se vyspí i dva lidé, nebo venku na dřevěné podlaze. Ale spíše je určen pro jednu osobu,která ocení klid, les, samotu, přírodu a zvířátka. Kolem Hobitína je plot a za ním je les a z druhé strany ohrada, kde je kůň, ovce a kozy.

Kopule a zem
Stavba je kopule, stěny hliněné omítky, podlaha ze švestkových kulatin, terasa akátové desky, kompostovací záchod a sprcha je venkovní na terase, nebo lázeň, jelikož obččas domekslouží i jako sauna.

Vybavení
Vnitřní vybavení je větší oblouková postel – 130x200cm, a skromné vybavení jako slamník, polštář, karimatka na cvičení. Tedy je třeba si vzít vlastní spacák, nebo můžeme zapůjčit.

Izolace
Hobitín je postaven ve tvaru kopule a zahrnut zemí což zaručuje poměrně dobrou zvukovou izolaci a stálou teplotu (v zimě nepromrzne a v létě se nepřehřívá).

Střecha
Střecha je zelená, zatravněná, která také pomáhá udržovat stálou teplotu i v létě, díky ochlazování odpařováním vody z porostu a celý domek je ze severní, východní a západní strany přihrnutý zemí. Zde je nízký strop - jen asi 200cm.

Vytápění
Vytápění je krbovými hliněnými kamny, přikládat lze zvenku i zevnitř, hliněný komín.

Ventilace
Ventilaci si regulujete sami z interiéru mechanickými žaluziemi - po většinu roku funguje sama - na jednoduchém fyzikálním principu. Tepelný komfort je v případě potřeby možné lehce regulovat zatopením v krbu, otevřením dveří (nebo i elektrický přímotop s termostatem), ale očekáváme, že do tohoto domečku půjdou spíše zájemci o přírodnější řešení :-)

Strava Hobitin
Stravu si zajišťujete sami, případne je možné využít našich skromných zásob potravin.


>> Chcem tento pobyt! <<

D

Doporučený príspevok: Hobitin na ustrani <<

Toto platí za celý minidomeček, který je vhodný pro jednu nebo dvě osoby. Je třeba si vzít vlastní spacák. Vše ostatní je na domluvě.

Doporučený príspevok za pobyt v Hobitin na ustrani

Počet dní Hodnota pobytu
1 den v pracovním týdnu 500 Kč (20 EUR)
1 den o víkendu 1000 Kč (40 EUR)
Celý týden - 7 dní 3200 Kč (128 EUR)
Bez ohledu na délku pobytu se ke každé objednávce připočítává paušál + 500 Kč/20 Eur na úklid, povlečení, průvodce, který vás uvede a poté po vás ubytování převezme. Pro členy spolku Ekovesnice z.s. je sleva 500kč (20EUR). Jak se stát členem Ekovesnice z.s. je zde...

Opačne a logicky, třeba při delším pobytu se lze domluvit, dejte návrh. 10km od naší osady je letní tábor - živá škola přírodního stavitelství, kde máme skromné ubytování a zde probíhají i naše přírodní aktivity ke kterým se můžete přidat, pomoci nám, dokonce je možné si pobyt odpracovat.


>> Tma u lesa - Hříbek

Pobyt v tme - Hříbek

>> Chcem tento pobyt! <<

Na Slovensku asi jako první jsme vybudovali u nás v osadě na horách v Bílých Karpatech na hranicích ČR a SR mezi Hodonínem a Trenčínem speciálně upravený přírodní domek na "Pobyty ve tmě".

Kde?
Domek "Tma u lesa" je speciálně postavený pro účely pobytů ve tmě! Na klidném a tichém místě na okraji zahrady u lesa :). Osada - polosamota v Bielych Karpatoch, priamo na hraniciach Slovenska a Moravy, mezi Hodonínem (CZ) a Trenčínem (SK).

Utesnenie
Je dokonale světelně a zvukově utěsněn. Mazaná ventilace se zvukotěsnou technologií používanou v nahrávacích centrech vám zaručí dokonalý komfort přísunu čerstvého vzduchu jak v zimě, tak i v létě bez vniku světla a zvuku… Vše je dosaženo správnou kombinací přírodních materiálů, fyzikálních principů a moderní technologie.

Vybavení
Vnitřní vybavení je rozkládací postel – (lze se protahovat a cvičit i na posteli) s přírodní madrací 100x200cm z dílny www.Nejfuton.cz. Futony, jsou inspirovány japonskou kulturou a jsou ideální volbou, pokud chcete věnovat pozornost svému zdravému spánku v souladu s nároky kvalitní přírodní materiály. Dále je zde běžné vybavení jako peřina, polštář, povlečení, ručník, karimatka na cvičení, meditační polštářky ZAFU z dílny www.lavennis.cz.
V oddělené vstupní místnosti je WC, vybavené odvětráváním na zajímavém a jednoduchém principu (když fouká treba jen vánek, roztočí se vetrná hlavice)… pak je zde umyvadlo a sprcha (kachličková mozaika) s teplou i studenou vodou – vhodná také na terapie vodou (střídání studené a teplé vody).

Přírodní materiály
Domek je postaven z přírodních materiálů. Je velmi dobře tepelně izolovaný 35cm slámou ve stěnách i stropě. Zevnitř i zvenku chrání nosnou dřevěnou pevnou konstrukci a izolaci omítky z nepálené hlíny, které regulují mimo jiné vzdušnou vlhkost kolem 40-50%, což je optimální klima pro lidský organismus. Podlaha je hliněná se zapuštěnými dlaždicemi ze švestkových kulatin. Ikdyž je domek pravoúhlý, tak zde nenajdete ostré rohy, vše je zaoblené, zakulacené a plastické. Veškeré povrchové úpravy jsou provedeny přírodními oleji a vosky, což přispívá k dobrému pocitu z pobytu. Protože umělé materiály jako laminátové podlahy, laky, nátěry, sádrokarton, koberce apod. mají kladný náboj a tedy přitahují a anihilují záporné anionty. Proto například v městských bytech (totéž platí u kanceláří nebo supermarketech) bývá jen 50-100 aniontů na ml. a je to jistě i jedna z příčin různých civilizačních chorob a únavy.

Čištění a ionizování vzduchu
Množství záporných aniontů lze v našem domku udržet podobně jako v lese, tedy asi 1000-5000 aniontů na ml., což jsou optimální hodnoty. A to vše díky použití přírodních materiálů a stálému větrání. Znáte například pocit dobrého dýchání po bouřce, nebo u vodopádů, kde se ve vzduchu nachází dokonce až 20.000 aniontů na/ml. Domek je vybaven pro případ i čističkou vzduchu s ionizátorem (ale většinou ji nikdo nepoužívá), která využívá iontový vítr/elektronový vítr jenž je výsledkem koronnového výboje. Ten způsobuje pohyb vzduchu elektronickou kazetou rychlostí 1m3/min. Díky tomu, že čistička funguje bez použití ventilátoru, je prakticky bezhlučná. Nasávaný znečištěný vzduch je v kazetě navíc i ionizován (získává záporný náboj) a pod vlivem elektrostatického pole se nečistoty usazují na kovové destičky. Jestli ji zapnete nebo vypnete je pouze na vás.

Větrání
Je zde použito několik unikátních a přitom jednoduchých technologií, například přívod vzduchu přes zemní registr a chladník, což zajišťuje v zimě částečné ohřátí vzduchu nebo naopak v létě ochlazení vstupního čerstvého vzduchu (funguje jako přirozená klimatizace). Ventilaci je možné regulovat z interiéru mechanickými žaluziemi - po většinu roku běží plně samočině - na promyšleném fyzikálním principu. Nastaveno na pobyt jedné osoby podle měření průměrných koncentrací CO2. V případě potřeby je možné pustit i tichý ventilátor, který je umístěn zvenku. Tím je zajištěn stálý přísun čerstvého vzduchu bez možnosti rozbití :) - což je důležité pro bezpečný pobyt.

Topení, chlazení
Tepelný komfort je lehce regulovatelný (muži chtějí většinou nastavit nižší teplotu a naopak ženy ocení větší teplo) což zajišťují sklokeramické panely (www.volf-infratopeni.cz), které jsou naprosto tiché, nelupkají, nejiskří, necvakají, tedy i v zimě je v domečku teplo dle potřeby.
Nepálená hlína na stěnách a v podlaze působící jako tepelně akumulační hmota zajišťuje stálou teplotu a eliminuje kolísání. Ale také je dobré zmínit, že logicky potrebujete prísun čerstvého vzduchu a pres to, že je možné vetrat pres sklep - zemní registr, tak v zime proudí po podlaze studenejší vzduch (kolem 10-15 st.C) a v léte teplejší (kolem 18-25 st.C). V místnosti si regulujete teplotu sami, jen u podlahy je v zime chladneji.

Zvuková izolace
Stěny, podlaha a strop jsou velmi dobře zvukově izolovány těžkou hmotou - právě hliněnými omítkami pružně zavěšenými na izolaci. Tato technologie se používá v USA a Anglii pro nahrávací studia a meditační centra, případně jako protihlukové bariéry u silnic a dálnic právě z důvodu, že tato metoda zvukově izoluje podobně jako 150cm silná betonová zeď! Jenže navíc má tu velkou výhodu oproti různým sofistikovaným řešením nebo moderním materiálům, že tlumí zvuk rovnoměrmě ve všech frekvenčních pásmech.

Podlaha
Podlaha je 10cm těžké hmoty - hlíny na pěnovém skle (což řeší tepelnou a zvukovou izolaci). Ventilace je též důmyslně zvukově vyřešena a dveře jak venkovní, tak vnitřní potažené dobrou zvukovou izolací. Zajímavé je, že běžné zvuky zvenčí neslyšíte, jen je možné občas zaslechnout (jakoby v dálce) letadlo nebo štěkot psa.

O domku
Domek má předsíňku, tak aby se do hlavní místnosti nedostalo světlo a kam vám obsluha nosí pití a jídlo 1 denně a chodí na konzultace. Brzy snad již zapojíme i domácí telefon na promluvy s opatrovníkem. Domek je nový, stavěli jsme ho přes rok, investovali jsme nemalé množství energie a ke konci roku 2013 dokončili.

Střecha
Střecha je zelená, zatravněná (tedy teprve zarůstá), která také pomáhá udržovat stálou teplotu i v létě, díky ochlazování odpařováním vody z porostu a celý domek je ze severní strany a částečně ze západní přihrnutý zemí. Nyní již jen čekáme, až zaroste plně zelení (což bude pár let trvat), aby nabyl očekávané vizáže "Hobitího domečku".

Energia
Domek je postaven na dobrém energetickém místě. Kolem postele nevedou žádné sítě, nejbližší vodovodní trubka je 2m, a kabel na elektřinu 0,5m. Tento domek nepůsobí sám o sobě jako tvarový zářič, někteří lidé by zde pak nemohli spát. Případně lze domluvit postavení orgonitové nebo dřevěné pyramidy na střeše domku

Bonus
Můžeme vám ještě nabídnout relaxační posezení v pyramidě, která je skládací ze dřeva a určená na meditace, rozměry má 2x2 m, je možné v ní i spát… Můžeme vám ji zapůjčit rozebranou, kterou si kdykoli sami i ve tmě složíte. Také zde máte k dispozici Tibetské mísy, Didgeridoo, strunný nástroj Kantelka a bubínky pro sebeléčení alikvotními tóny a zvukem… Také je zde na cvičení 2x hrazda, popruhy a molitanové míčky na trénování videní (cítení) hmoty kolem sebe.

Strava Tma
Většina potravin je v BIO kvalitě, ze zahrádky nebo z trhu. Ale v zimních měsících nejsme schopni zajistit BIO zeleninu a ovoce, proto máme z obchodu nebo si doneste vlastní :). Buď se s vámi podělíme o naši výbornou lehkou bezmasou stravu (něco vařené a něco syrové + ovoce, oříšky, musli), nebo může být i očistná rýžová dieta (může být kombinovaná se zeleninou). Naše náklady a tedy i příspěvek vychází kolem 10 EUR (250,- Kč) na den, což je základní nejběžnější možnost.
V případě, že toho spapáte více (kulturisti :)) nebo speciální diety, veganská, živá BIO strava, šťávy, oříšky, klíčky apod.


>> Chcem tento pobyt! <<

D

>> Doporučený príspevok: Tma u lesa - Hříbek

Nabízíme vám pobyt minimálně na 7 dní. Při zájmu o pokusný pobyt na méně než 7 dní (někdy jsou volné 4-5 dnů v kalendáři) se domluvte na emailu nebo telefonu.

Doporučený príspevok za pobyt v Tme

Počet dní Hodnota pobytu
Jedna noc pobytu 750 Kč (30 EUR) bez stravy
Pro členy spolku Ekovesnice z.s. je sleva 500kč (20EUR). Jak se stát členem Ekovesnice z.s. je zde...

Doporučený příspěvek na jednu noc pobytu je 30 EUR (750,- Kč) bez stravy. Pro nezkušené půst nedoporučujeme na déle než 3 dny a to kvůli zbystřeným smyslům ve tmě. Vše ostatní je na domluvě.


Rozprávkové Srdce <<

Slaměno hliněný dům SRDCE

>> Chcem tento pobyt! <<

Domek je ve tvaru dvou spojených šestiúhelníků (dva pokoje) a střecha, tedy celý dům z pohledu ze zhora je ve tvaru SRDCE.

Kde?
Domek je v eko-osadě "Školy přírodního stavitelství", kde jsou ukázky stavění ze slámy a hlíny na polosamotě v Bílých Karpatech.

Vychytávky
Vychytané nápady (mazaná ventilace se zvukotěsnou technologií používanou v nahrávacích centrech vám zaručí dokonalý komfort přísunu čerstvého vzduchu jak v zimě, tak v létě bez vniku nežádoucího zvuku

Vybavení domku
Domek má standartní vybavení apartmánu jako kuchyně, koupelna a dva oddělené pokoje s futonovou dvoupostelí a obývákem s roskládacím gaučem. Dále pyramida skládací ze dřeva a určená na meditace. Také zde máte k dispozici hudební nástroje jako Tibetské mísy, Didgeridoo, kytara a bubínky pro sebeléčení alikvotními tóny a zvukem… Také je zde mimo jiné na cvičení 2x hrazda.

Vybavení pokoje
Jako postel je v každém pokoji nízký dřevěný rozkládací rošt (je možné udělat pohovku) s přírodní madrací 140x200cm z dílny www.Nejfuton.cz. Futony, jsou inspirovány japonskou kulturou a jsou ideální volbou, pokud chcete věnovat pozornost svému zdravému spánku v souladu s nároky kvalitní přírodní materiály.
Dále je zde běžné vybavení jako peřina, polštář, povlečení, ručník, karimatka na cvičení, meditační polštářky ZAFU z dílny www.lavennis.cz.

Izolace
Domek je opět stavěn z přírodních materiálů (slaměná izolace s hliněnými omítkami - výborná tepelná a zvuková izolace, udržování optimální vzdušné vlhkosti apod.)

Střecha
Střecha je ve tvaru srdce - přírodní - rákosová (v léte se nepřehřívá) a funguje navíc jako tvarový zářič (podobně jako pyramida, nebo kužel).

Povrchové úpravy
Veškeré povrchové úpravy jsou přírodní oleje a vosky, což přispívá k dobrému pocitu z pobytu.

Aniont
Množství záporných aniontů by měla být podobná jako v lese, tedy asi 1000-5000 aniontů na ml., oproti mestskému bytu, kde bývá 50-100 aniontu na ml...

Strava Srdce
Stravu si zabezpečujete sami, k dispozícii je komplet vybavená kuchyňa (plynový sporák, el. trúba, chladnička...) V prípade potreby vám vieme poskytnúť základné potraviny (cukor, soľ, koreniny, ryža, cestoviny...)


>> Chcem tento pobyt! <<

D

Doporučený príspevok: Rozprávkové Srdce <<

Platí do 5 osob pro které máme postele a vybavení. Každý další návštěvník by mohl přispívat kolem 250kč (10 EUR) na osobu a noc (nebo den - třeba návštevy) a je třeba si vzít vlastní spacák. Vše ostatní je na domluvě.

Doporučený príspevok za pobyt v Srdci

Počet dní Hodnota pobytu
1 den v pracovním týdnu 1 500 Kč (60 EUR)
1 den o víkendu 2000 Kč (80 EUR)
Celý týden - 7 dní 9000 Kč (360 EUR)
Bez ohledu na délku pobytu se ke každé objednávce připočítává paušál + 900 Kč/36 Eur na úklid, povlečení, průvodce, který vás uvede a poté po vás ubytování převezme. Pro členy spolku Ekovesnice z.s. je sleva 500kč (20EUR). Jak se stát členem Ekovesnice z.s. je zde...

Opačne a logicky, třeba při delším pobytu se lze domluvit, dejte návrh. 10km od naší osady je letní tábor - živá škola přírodního stavitelství, kde máme skromné ubytování a zde probíhají i naše přírodní aktivity ke kterým se můžete přidat, pomoci nám, dokonce je možné si pobyt odpracovat.


>> Živé Ekomuzeum

Prirpavujeme pre vás ubytovanie aj v našom Živom Ekomúzeu

>> Oficiálna stránka Živé Ekomuzeum Vrbovce <<

Živé Ekomuzeum je ako živý organizmus a neustále sa vyvíja a rastie. Pripravujeme pre vás ubytovanie a aj ubytovanie v stroji času. Viac na stránkach

http://ziveekomuzeum.cz/


D

>> Doporučený príspevok Živé Ekomuzeum

Všetky informácie o Živé Ekomuzeum, pozerajte na: www.ziveekomuzeum.cz

Príspevok za pobyt Živé Ekomuzeum

Počet dní Príspevok
Nie je k dispozícii Nie je k dispozícii
- Prehliadka -

Návštěvy sa menia a preto je najlepši čas na prohlídku každý Piatok a Nedeľa od 11:00 do 15:00, ale po predchozí telefonické domluve to může být téměř kdykoli. Doporučený príspevok na náš chod je: 500 KČ / 20 € asi na hodinku prehliadky s výkladom (do 5 osôb) lebo inou výmenou, dohodou.

    Pri prehliadke uvidíte:
  1. permakultúru
  2. domčeky z prírodných materiálov (tie, ktoré nebudú obsadené)
  3. rôzne fyzikálne vylepšenia

Každý Piatok a Nedeľu od 11:00 do 15:00
Doporučený príspevok na náš chod je:
dospelí: 500 KČ / 20 €
Prehliadka do 5 osôb.

Pri prehliadke Ekovesnice ide o podporu spolku, nestávate sa členom.